Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

13-02-2024

kreatywność u dzieci

Kreatywność to bardzo istotna kwestia, o którą powinniśmy zadbać już w dzieciństwie. Od najmłodszego wieku rozwija się osobowość, wyobraźnia, twórczość i chęć stawiania czoła różnym zadaniom. Wpływ na to ma wiele elementów, ale bardzo istotne jest to, aby wspierać kreatywność dziecka już niemal od pierwszych lat jego życia. Dzieci kreatywne w przyszłości będą bardziej otwarte, odważne, pewne siebie i chętne do realizacji celów. Uczą się twórczego rozwiązywania problemów poprzez tworzenie rozmaitych planów i stawianie czoła najrozmaitszym wyzwaniom. Wszystko to przemawia za tym, aby kształtować dziecięcą kreatywność, która jest bardzo ważna. Jak to zrobić? Mamy najlepsze sposoby na to, jak pobudzać wyobraźnię dziecka, uruchamiać zmysły i dać dzieciom przestrzeń do kreatywności. Poznaj nasze metody na to, jak efektywnie zapełnić wolny czas swojemu maluchowi.

Dlaczego kreatywność u dziecka jest tak ważna?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy warto pobudzać kreatywność u dzieci. Odpowiedź jest tylko jedna. Twoje dziecko poprzez kreatywne zabawy zyskuje więcej, niż możesz się spodziewać. Opinie psychologów i specjalistów dotyczące rozwoju dzieci są zgodne. Rozwój wyobraźni jest podstawą, której warto pilnować już od pierwszych miesięcy.

Oczywiście, kiedy Twoja pociecha jest jeszcze maluszkiem, zupełnie inaczej wygląda kształtowanie kreatywności dziecka. Tutaj bardzo ważna jest prostota zabaw. Dlatego najczęściej odbywa się to poprzez nieskomplikowane czynności, których celem jest połączenie nauki z rozrywką. Dziecko dopiero poznaje świat, ale rozwijanie kreatywności u dzieci już na tym etapie może przynieść masę korzyści.

Ale w czym pomaga rozwój wyobraźni i kreatywności u dziecka? Na pewno ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i psychicznego.

Jak rozwinięta kreatywność wpływa na rozwój dziecka?

Dzieci kreatywne lepiej radzą sobie w życiu dorosłym pod wieloma względami, zwłaszcza:

  • Lepiej radzą sobie z problemami – pobudzanie kreatywności = rozwój umiejętności rozwiązywania problemów w niestandardowy sposób. Twoje dziecko w dorosłości może łatwiej i prościej „wpadać” na pomysły wyjścia z danej sytuacji.
  • Mają większą zdolność do adaptacji – kreatywność ważna jest też jeśli chodzi o elastyczne podejście do akceptacji zmian w życiu i zmieniających się okoliczności. Dziecko w dorosłości będzie lepiej radzić sobie z nowymi sytuacjami.
  • Mają rozwinięte umiejętności komunikacyjne – kreatywność u dzieci w dorosłości skutkuje lepszą komunikacją interpersonalną.
  • Są bardziej pewne siebie, odważne i samodzielne – przezwyciężanie kreatywnych wyzwań w dzieciństwie buduje u dziecka pewność siebie, co odnajduje odzwierciedlenie w życiu dorosłym.
  • Chętniej pracują w zespole – czytanie, opowiadanie historii, kreatywne zabawki i zabawy rozwijające – wszystko to zazwyczaj robisz ze swoim dzieckiem wspólnie, albo uczestniczy w tych zajęciach ktoś inny. Dzięki temu nabywa ono umiejętności pracy zespołowej, co zdecydowanie przyda się w przyszłości np. w szkole, na studiach czy w pracy.
  • Są ciekawsze świata i chętniej podejmują nowe zadania – kreatywność ważna jest również pod tym względem. Dzięki jej rozwojowi, Twoje dziecko w dorosłości może chętniej i bez lęku próbować nowości.
  • Są stabilne emocjonalnie – Podejmowanie różnych kreatywnych zadań i radzenie sobie z powstałymi po drodze problemami powoduje, że dziecko uczy się radzić sobie z emocjami. W związku z tym jest bardziej stabilne, ale też chętniej komunikuje swoje uczucia i radzi sobie ze stresem.
  • Lepiej radzą sobie z organizacją i planowaniem – Rozwój dziecka w postaci kreatywnych zajęć to także bardzo istotna kwestia dla jego umiejętności organizacyjnych. Takie dziecko uczy się planować i realizować poszczególne zadania, co jest bardzo przydatne w życiu dorosłym.

Jak widzisz, kreatywność to nie tylko puste frazesy. Jest ona bardzo istotna dla ich rozwoju na różnych polach i wbrew pozorom nie tylko ma znaczenie dla życia w dzieciństwie. To właśnie z pomocą różnych zajęć rozwijających wyobraźnię możesz sprawić, że Twoje dziecko będzie lepiej radzić sobie w dorosłości, ale też bardziej odczuwać i angażować różne obszary mózgu przy poznawaniu nowości czy rozwijaniu pasji. Warto rozwijać kreatywność dziecka niezależnie od jego wieku. Na początku liczy się prostota zabaw, potem możesz z biegiem czasu korzystać z coraz bardziej wymagających zajęć.

Jak rozwijać kreatywność u dziecka?

Jest wiele sposobów pobudzania kreatywności. Są to zabawy rozwijające, warsztaty, czytanie, opowiadanie historii, wspólne prace manualne. Liczy się też wspieranie pasji, którymi najbardziej interesuje się Twoja pociecha. Sprawdź, jak dać dzieciom przestrzeń do kreatywności.

  1. Rozbudź kreatywność dziecka z pomocą warsztatów edukacyjnych

Możesz wspierać rozwój kreatywności na wiele sposobów, ale z pewnością doskonałym pomysłem będą nasze warsztaty edukacyjne. Potencjał twórczy dzieci jest bardzo istotny, dlatego stawiamy na różne rodzaje zajęć.

Łączą one w sobie:

  • Elementy edukacyjne – czyli rozwijanie zdolności manualnych i spostrzegawczości;
  • Elementy integrujące grupę – zasady fair play, współdziałanie w zespole;
  • Zajęcia artystyczne – nauka nowych technik rękodzieła, rozwijanie wyobraźni.

Podczas warsztatów panuje bardzo twórcza atmosfera z uwzględnieniem zrozumienia potrzeb i poszanowania indywidualnych predyspozycji każdego dziecka. Wszystkie czynności podczas zajęć są prowadzone i doglądane przez trenerów z doświadczeniem w pracy z dziećmi.

2. Wspólne gry i kreatywne zabawy w domu

Rozwijające warsztaty są bardzo istotne, ale nie warto na tym poprzestać. W końcu to właśnie rodzice mają największy wpływ na kształtowanie kreatywności dziecka. Możesz wspólnie ze swoją pociechą wypełnić wolny czas, pobudzając zmysły dziecka, kształtować świadomość i wspierać dziecko w rozwoju wyobraźni.

Przydadzą się rozmaite gry edukacyjne, gry planszowe, klocki, interaktywne zabawki. Wszystkie możesz dopasować do wieku Twojej pociechy. Poprzez wspólne spędzanie czasu w ten sposób możesz nie tylko wpłynąć na rozwój kreatywności, ale też zacieśnić z nim więzi, uczyć je rozwiązywać problemy, uczyć cierpliwości, pewności siebie i odwagi w podejmowaniu decyzji. Warto poświęcić wolny czas na organizację tego typu zabaw. Możesz uczestniczyć w nich sama lub zaangażować więcej członków rodziny, np. ojca dziecka czy rodzeństwo, a nawet babcię i dziadka. To z pewnością wesprze także budowanie relacji i bliskości.

3. Daj dzieciom przestrzeń do kreatywności

Niemal każde dziecko lubi czasem spędzać wolny czas w pojedynkę. W ten sposób również uczy się kształtować świadomość, twórczo rozwiązywać przeszkody, uruchamiać zmysły. Ważne jest wspieranie pasji. Jeśli Twoje pociechy szczególnie interesują się jakąś dziedziną, warto zwrócić na to uwagę i dać dzieciom przestrzeń do kreatywności. Niech same decydują o tym, co i jak chcą zrobić, rozwijają wyobraźnię, wymyślają nowe czynności i czerpią jak najwięcej z samodzielnych zabaw.

Zobacz też

Scroll to Top