Decoupage – co to?

Decoupage – co to?

17-03-2024

decoupage co to

Chcesz wiedzieć, na czym polega decoupage i jakie przedmioty ozdobione tą techniką możesz zrobić samodzielnie? Jeśli odpowiedzi na te pytania to „TAK”, to zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym wyjaśnimy, jak zacząć tworzyć tą techniką piękne ozdoby.

Na czym polega decoupage?

Tworzenie ozdób decoupage to technika polegająca na ozdabianiu różnych przedmiotów poprzez naklejanie na nie wycinanych motywów z papieru, serwetek, tkanin lub innych materiałów. Wybrane materiały pokrywa się warstwą kleju. W ten sposób można sprawić, że dekoracje będą dobrze zabezpieczone i przetrwają nawet długi czas intensywnego użytkowania. Cały proces tworzenia ozdób decoupage składa się z kilku kroków.

Pierwszy krok wykonania decoupage polega na wybraniu przedmiotu do ozdobienia. To może być drewno, ramka, pudełko, szkło lub ceramika. Ozdabianie techniką decoupage polega również na przygotowaniu powierzchni wybranych przedmiotów. Powierzchnia przedmiotu zazwyczaj malowana jest farbą na jednolity kolor. Kolejny krok to wybieranie motywów do wycięcia. Z papierowych serwetek należy wyciąć najpiękniejsze wzory, a następnie nakleić je na przygotowane wcześniej przedmioty. Często używany jest do tego specjalny klej do decoupage. Ozdoby pokrywane są również lakierem, który należy nałożyć na całą powierzchnię ozdobionego przedmiotu. W ten sposób można zadbać o trwałość ozdoby. Na samym końcu należy przejść do suszenia ozdobionego przedmiotu, by wszystkie nałożone motywy i warstwy zaschły i utrzymały się na odpowiednim miejscu.

Skąd pochodzi decoupage?

Wiedząc już jak zrobić oryginalne ozdoby i jak zacząć przygodę z metodą decoupage, warto dowiedzieć się nieco więcej o tej sztuce. Ciekawostką jest pochodzenie decoupage, które narodziło się w Europie już w wieku XVII. Warto jednak wiedzieć, że początki decoupage miały miejsce na Dalekim Wschodzie, zwłaszcza w Chinach, gdzie stosowano techniki ozdabiania przedmiotów papierem już od wielu wieków. Chińską naukę techniki decoupage rozpoczęto już wieki temu i to właśnie tam powstał termin decoupage, który później się rozwinął i zyskał popularność w różnych kulturach na całym świecie.

W Europie decoupage stało się popularne w XVII wieku we Francji, zwłaszcza w kręgach arystokratycznych. W tym okresie przygodę z decoupage rozpoczęło wielu artystów. Wiele osób zdecydowało się na to, by ozdobić tą metodą meble, skrzynie, pudełka lub inne przedmioty codziennego użytku. Dekorowanie przedmiotów w ten sposób stało się szczególnie popularne we Włoszech i Anglii.

Metody ozdabiania serwetkami stały się formą rękodzieła, a artyści i arystokraci stosowali tę technikę do ozdabiania mebli, świeczników, pudełek i innych elementów wystroju wnętrz. Obecnie dziedzina decoupage to forma rękodzieła i sztuki zdobniczej znana na całym świecie.

warsztaty decoupage

Jak zrobić decoupage — co jest potrzebne? Podstawowe materiały wykorzystywane do decoupage

Jakie akcesoria decoupage są niezbędne do tego, by tą techniką tworzyć piękne i trwałe ozdoby? Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów, które są potrzebne do decoupage:

  • Przedmiot do ozdobienia.
  • Farby.
  • Pędzle.
  • Serwetki decoupage.
  • Klej.
  • Lakier.
  • Nożyczki.
  • Miska z wodą.
  • Gąbka lub pędzel gąbkowy.
  • Papier ścierny.

Warto wiedzieć, że rodzaje materiałów można dostosować do własnych preferencji.

Jakie przedmioty zrobić — na co pozwala technika decoupage?

Chcesz dowiedzieć się jakie przedmioty zrobić tą metodą? Warto wiedzieć, że metoda serwetkowa pozwala na zrobienie naprawdę wielu ciekawych ozdób. Bardzo często robione są zakładki do książek, torebki i etui na telefony lub książki, tace i deski lub ramki na zdjęcia. To jakie przedmioty zdobić taką metodą zależy głównie od pomysłów osoby, która zabiera się za tę formę rękodzieła.

Sprawdź: Warsztaty decoupage

Jak nauczyć się posługiwać metodą decoupage?

Najciekawsze techniki decoupage najlepiej poznawać z pomocą profesjonalistów. Warto zdecydować się na zapisanie się na kurs lub szkolenie. Dostępne są kreatywne warsztaty dla dzieci i dorosłych, dzięki którym można rozpocząć przygodę ze sztuką decoupage.

W tym wypadku nie ma prawie żadnych ograniczeń. Ta metoda ozdabiania pozwala na wiele eksperymentów z różnymi przedmiotami i materiałami. To świetna forma rękodzieła, która pozwala na wyrażanie kreatywności i tworzenie personalizowanych i pięknych przedmiotów. Na zapisanie się na kreatywne warsztaty dla dzieci i dorosłych z decoupage dla początkujących powinny zdecydować się osoby lubiące rękodzieło lub szukające sposobu na tworzenie pięknych i oryginalnych ozdób dla siebie, lub bliskich. Takie warsztaty pobudzają kreatywne myślenie i pozwalają na rozwinięcie nowych umiejętności.

Zobacz też

pomysł na imprezę firmową

Pomysł na imprezę firmową

Chcecie zorganizować wydarzenie integracyjne, ale nie macie pomysłu na wspólne wyjście? Zastanawiacie się, jakie są najlepsze pomysły na integrację firmową? Jeśli tak, koniecznie zapoznajcie się

Czytaj więcej »
Scroll to Top