Wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich Z ARiMR! – ABC Naboru 2024

Wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich Z ARiMR! – ABC Naboru 2024

15-03-2024

Koło Gospodyń Wiejskich

W dniu 25 marca 2024r. rusza nabór wniosków na pomoc dla KGW na realizację celów statutowych określonych w ustawie o Kołach Gospodyń Wiejskich.

Przygotuj się i zdobądź fundusze, które rozwiną Twoje KGW!

Kto może ubiegać się o wsparcie?

O pomoc finansową może ubiegać się wyłącznie KGW, które zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich oraz posiada numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, tzw. nr EP.

Rada: Jeśli działacie w lokalnej społeczności, ale nie jesteście zarejestrowanym KGW, koniecznie zarejestrujcie się w powiatowym biurze ARiMR. Do wniosku należy dołączyć statut wraz z uchwałą o jego przyjęciu, listę członków i uchwałę o wyborze zarządu albo komitetu założycielskiego. Dopilnuj, aby wsparcie finansowe, nie przeszło Wam koło nosa.

Jakiej wielkości pomoc finansowa przysługuje KGW?

Wielkość dotacji zależy od liczby członków KGW, im więcej, tym większe pieniądze można otrzymać:

 • 8 000,00 zł, jeżeli KGW liczy nie więcej niż 30 członków
 • 9 000,00 zł, jeżeli KGW liczy od 31 do 75 członków
 • 10 000,00 zł, jeżeli KGW liczy ponad 75 członków

Rada: Jeśli liczba członków KGW zmieniła się, już dziś zaktualizuj ją w powiatowym biurze ARiMR.

Gdzie należy składać wnioski?

Wnioski należy składać do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę KGW, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.

Rada: Nabór wniosków rusza w dniu 25 marca 2024 r. Zazwyczaj nabór trwa do 30 września. Jednak pieniądze z dotacji trzeba wydatkować do końca roku. Nie zwlekaj zatem i już dziś zaplanuj co jest potrzebne Twojemu KGW.

Na co można przeznaczyć grant?

KGW może wydatkować pomoc na realizację zadań związanych z:

 • działalnością społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich
 • działalnością na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich
 • rozwojem przedsiębiorczości kobiet
 • inicjowaniem i prowadzeniem działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi
 • upowszechnianiem i rozwijaniem form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych
 • reprezentacją interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej
 • rozwojem kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej

Rada: Zrób krótką ankietę, zorganizuj zebranie członków KGW, zapytaj lokalną społeczność, a będziesz wiedział/a na co przeznaczyć dotację.

Na co najczęściej były przeznaczane dotacje dotychczas?

Dotychczas przyznane środki najczęściej były przeznaczane na cele związane z rozwojem kultury, wyposażenie wiejskich świetlic, szkolenia i rozwój członkiń KGW.

Toruńskie Inspiracje realizują m.in. warsztaty i szkolenia podnoszące kompetencje członkiń KGW. W 2023 r. odwiedziło nas w Toruniu ponad tysiąc osób będących członkami KGW.

W jakim celu KGW przyjeżdżały do Torunia?

W programie dnia najważniejszym punktem były warsztaty rękodzielnicze. Uczestnicy zdobywali nową wiedzę i umiejętności w różnych dziedzinach np. tworzenia świec, mydeł, zdobienia techniką decoupage bawełnianych toreb, szkatułek czy wyplatania makramowych ozdób. Poza warsztatem w programie znalazł się spacer z przewodnikiem po Toruńskiej Starówce. Na trasie zwiedzania były najważniejsze zabytki Torunia m.in. Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, fontanna flisaka, Dwór Artusa. (Więcej na temat atrakcji Toruniu w naszym wpisie -> https://torunskieinspiracje.pl/spacer-po-toruniu-przewodnik/). Po tak aktywnym czasie, uczestnicy odpoczywali w restauracji, gdzie był dla nich zamówiony 2-daniowy obiad.

Czy warto przyjechać do Torunia?

Oczywiście, że tak. Taki wyjazd to przede wszystkim:

 • Nauka – zdobytą wiedzę i nowe umiejętności można śmiało wykorzystać na lokalne potrzeby: tworząc nowe produkty do sprzedaży na kiermaszach lub organizując warsztaty dla lokalnej społeczności. W trakcie warsztatu dowiesz się m.in. gdzie zamawiać produkty, co będzie Ci potrzebne, jakie są ceny. Otrzymaliśmy w ubiegłym roku mnóstwo zdjęć od KGW, które kontynuowało tworzenie rękodzieła we własnej przestrzeni.
 • Integracja: nic tak nie buduje więzi między członkami koła jak wspólne spędzanie czasu w twórczej atmosferze. Już w trakcie warsztatów pojawiają się pomysły co można zrobić lokalnie. Oderwanie się od codzienności wyzwala kreatywność i wpływa pozytywnie na relację w KGW.
 • Odpoczynek: łączysz przyjemne z pożytecznym. My zajmiemy się organizacją dnia na miejscu, Ty masz się relaksować i odpoczywać, zwiedzać nasz piękny Toruń, a przy okazji uczyć się, aby rozwijać KGW dla korzyści lokalnej społeczności.
ulica szeroka w Toruniu

Czy posiadamy doświadczenie?

W ubiegłym roku odwiedziło nas ponad 100 KGW, niemal wszystkie korzystały z dotacji przyznanej przez ARiMR. Mamy na swoim koncie mnóstwo pozytywnych opinii, wystarczy wejść na nasz profil na Facebook. Wszystkie Koła zostały przez nas ugoszczone i zaopiekowane. Wystawiamy faktury VAT, dlatego nie było żadnego kłopotu z rozliczeniem z agencją. Dla chętnych przesyłaliśmy dedykowany program dnia. Jeśli jeszcze masz wątpliwości czy przyjechać do Torunia zadzwoń lub napisz do nas: kontakt@torunskieinspiracje.pl, Tel. 600 764 495.

Zainwestuj dobrze pieniądze z dotacji! Ucz się i odpoczywaj w Toruniu! Propozycja przyjazdu do Torunia dostępna na stronie: https://torunskieinspiracje.pl/dla-kgw/

Kilka opinii o naszych warsztatach dla KGW:


„KGW Kołodzieje poleca jak najbardziej przemiłe i cierpliwe Panie z Toruńskich Inspiracji i dziękuję za poświęcony nam czas na zrobienie przecudnych bombek. Z pewnością zawisną na naszych choinkach w widocznym miejscu. Pozdrawiamy polecamy i buziaczki przesyłamy”

— KGW Kołodzieje

„Warsztaty rękodzielnicze polecamy każdemu kto chce się zrelaksować i czegoś nowego nauczyć”.

— KGW Drogosze

„Jak najbardziej polecamy to miejsce. Pani prowadząca warsztaty bardzo miła i sympatyczna. Warsztaty przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie, można się dużo nauczyć”.

— KGW Tonowianki

„Było fantastycznie cudowna atmosfera, panie bardzo sympatyczne i znające się na rzeczy. Wszystkie jesteśmy bardzo zadowolone. Mamy nadzieję że to nie ostatni raz”.

— KGW Bukowianie

„Bardzo polecamy Toruńskie Inspiracje. Piękne miejsce, przemiła atmosfera. Wszystkie panie prowadziły zajęcia z profesjonalnym podejściem i optymizmem. Jeśli szukacie Torunia tajemniczego i pasjonującego”.

— KGW w Gościeradowie

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Zobacz też

pomysł na imprezę firmową

Pomysł na imprezę firmową

Chcecie zorganizować wydarzenie integracyjne, ale nie macie pomysłu na wspólne wyjście? Zastanawiacie się, jakie są najlepsze pomysły na integrację firmową? Jeśli tak, koniecznie zapoznajcie się

Czytaj więcej »
Scroll to Top