Spacer po Toruniu [PRZEWODNIK]

Spacer po Toruniu [PRZEWODNIK]

21-02-2024

Pomnik Kopernika w Toruniu

Wyobraź sobie weekend w Toruniu, podczas którego każdy krok zbliża Cię do poznania niesamowitej historii i tradycji regionu kujawsko-pomorskiego. Takie właśnie jest zwiedzanie Torunia, czyli miasta, które skrywa wiele tajemnic i wyjątkowych atrakcji turystycznych. Nie tylko te najpopularniejsze, ale też miejsca, o których rzadziej się mówi. Każde z nich jest wyjątkowe na swój sposób i stanowi bardzo ważny punkt na mapie. Zaplanuj z nami swój spacer po Toruniu i dowiedz się, jakie są najciekawsze atrakcje tego miasta.

Weekend w Toruniu – krótki przewodnik po atrakcjach

Może wydawać się, że weekend w Toruniu potencjalnie nie daje wystarczająco czasu, aby zwiedzić największe atrakcje miasta. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wiele z nich jest zlokalizowanych blisko siebie, dlatego możesz przebyć przemiły spacer po Toruniu, w czasie którego zobaczysz najciekawsze pod względem historycznym miejsca.

Centralne miejsca w Toruniu to:

 • Stare Miasto Toruń – To niebagatelnie jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w Polsce, co zostało uwieńczone wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer po Toruniu wąskimi uliczkami zaczniesz od starego rynku. Szczególnie polecamy to miejsce, jeśli interesuje Cię sztuka sakralna. Znajdziesz tam gotyckie budowle, w tym Ratusz staromiejski, kościoły i kamienice. Stare Miasto Toruń tętni życiem, oferując Ci również wiele kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami. Wielu turystów zwiedza też Rynek nowomiejski w Toruniu.
 • Pomnik Kopernika w Toruniu – Toruń to miasto Kopernika, więc jest to obowiązkowy punkt na mapie podczas zwiedzania. Pomnik Kopernika w Toruniu znajduje się właśnie na Rynku Staromiejskim, więc na pewno nie przeoczysz go podczas spaceru. Dookoła roztacza się piękna panorama historycznych kamienic.
 • Dom Mikołaja Kopernika – Kolejny obowiązkowy punkt, jeśli chcesz zobaczyć wspaniałe miejsca w Toruniu. To miejsce narodzin słynnego astronoma, które obecnie pełni funkcję muzeum. W środku zobaczysz wystawy poświęcone jego życiu i pracy.
 • Muzeum toruńskiego piernika – Piernik to prawdziwy symbol Torunia, z którego słynie od dawien dawna. Nic więc dziwnego, że większość osób odwiedzających to miasto chce spróbować prawdziwych toruńskich pierników. Możesz jednak nie wiedzieć, że czeka tam na Ciebie również Muzeum toruńskiego piernika, w którym nie tylko dowiesz się więcej na temat historii, ale też nauczysz się piec prawdziwe pierniczki toruńskie.
 • Brzeg Wisły w Toruniu – Spacer w Toruniu nie obędzie się bez przejścia brzegiem Wisły. To doskonała okazja, aby podziwiać panoramę Starego Miasta z innej perspektywy. Szczególnie postaw na to miejsce, gdy wybierasz się do Torunia latem lub ciepłą wiosną. Wówczas doświadczysz tam także innych atrakcji np. koncertów czy pikników.
 • Muzeum etnograficzne w Toruniu – Muzeum jest zlokalizowane w pięknym, zabytkowym spichrzu. Prezentuje kulturę i tradycje ludowe regionu kujawsko-pomorskiego. Zobaczysz tam wyjątkowe stroje ludowe, dawne narzędzia i rękodzieło.
 • Spacer po bulwarach – A może lubisz spacer po bulwarach? To idealne miejsce, aby się zrelaksować nad rzeką i podziwiać okoliczne zabytki oraz wyjątkowe widoki. Wiele osób w okresie wiosenno-letnim chętnie wypożycza rowery, aby przebyć tę drogę właśnie w tej sposób.
 • Krzywa wieża w Toruniu – Jest jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Torunia. Słynie z odchylenia od pionu, które możesz zobaczyć gołym okiem. Co ciekawe, legenda Torunia głosi, że krzywa wieża w Toruniu przychyliła się z powodu miłości do pięknej córki bogatego kupca przez jednego z krzyżaków.
 • Inne ciekawe miejsca w Toruniu – Spacer w Toruniu to nie tylko zwiedzanie największych atrakcji Torunia i przechadzanie się ulicami miasta. Możesz odwiedzić inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć, gdy masz nieco więcej czasu. Szczególnie polecane są Planetarium, zwłaszcza jeśli jesteś z dziećmi, czy Centrum Sztuki Współczesnej. Gdy pogoda sprzyja przebywaniu na zewnątrz i chcesz jak najwięcej czerpać ze świeżego powietrza, wybierz się do zoobotanicznego ogrodu lub korzystaj z dobrodziejstwa licznych parków i rekreacyjnych zakątków.

Atrakcje Torunia dla dzieci – wycieczka, warsztaty i spacer z przewodnikiem

Szczególnie polecamy wycieczkę do Torunia dla szkół i przedszkoli, która da dzieciom wyjątkowa szansę na poczucie klimatu miasta wszystkimi zmysłami. To podróż do poznania tradycji toruńskiego piernika, wraz z warsztatami podczas których dzieci przygotowują własne oryginalne wypieki. Ale to nie wszystko. Na uczestników czekają warsztaty inspirowane Piernikowym Grodem, czyli zajęcia, w trakcie których można własnoręcznie wykonać wyjątkową pamiątkę, którą dzieci zabierają do domu. Można samodzielnie wybrać temat warsztatu, a do wyboru są: piernikowe spa, cynamonowa kąpiel, Toruń na szkle malowany, Pocztówka z Torunia.

Podczas wycieczki czeka na nie również wciągający spacer w Toruniu, w trakcie którego dzieci zobaczą największe zabytki Torunia i nie tylko. Podróż rozpoczyna Rynek staromiejski, czyli spacer ulicami z licencjonowanym przewodnikiem. W trakcie zwiedzania dzieci wczują się w klimat średniowieczny, zobaczą Ratusz staromiejski. Czeka na nie także Krzywa Wieża w Toruniu. Do wyboru jest także temat spaceru po mieście, mianowicie są to: Szlakiem toruńskich legend, Klasyczny Toruń czy Spacer Kopernikański.

ratusz staromiejski w Toruniu
Ratusz staromiejski w Toruniu

Dłuższy urlop w Toruniu

Z pewnością zastanawiasz się, co warto zwiedzić w Toruniu, jeśli masz do dyspozycji kilka dni. To miasto skrywa za sobą wiele wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć i poznać ich historię. Oprócz wyżej wymienionych, mamy dla Ciebie jeszcze więcej atrakcji, o które możesz wzbogacić swoje zwiedzanie Torunia.

Wiadomo, że Stare Miasto Toruń to centralny punkt, który odwiedzają turyści chcący poznać miasto. Skrywa on jednak jeszcze więcej, o czym nie zawsze mówi się głośno. Zwiedzając to cudowne miejsce, nie sposób wymienić innych atrakcji, jak chociażby ulica Podchmurna w Toruniu. To jedna z najbardziej charakterystycznych ulic, a znajdziesz ją w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego Starego Miasta. Jej nazwa pochodzi od słowa „mur” i właśnie z nią są związane mury obronne, które być może obiły Ci się o uszy. Ulica Podchmurna w Toruniu biegnie równolegle do linii dawnych murów miejskich, dlatego jest ważnym elementem urbanistycznym miasta. Ulica ta tętni życiem i cieszy się naprawdę dużą popularnością, więc zapewne spotkasz tam sporo turystów robiących spacer po Toruniu. Natrafisz tam także na wiele kawiarni i sklepików, a także obejrzysz historyczne stare kamienice.

W Toruniu czekają na Ciebie także ruiny warowni, których nie mógł pominąć nasz przewodnik turystyczny. To znane ruiny zamku krzyżackiego, stanowiące jedną z najbardziej fascynujących atrakcji historycznych miasta. Zamek zbudował zakon krzyżacki w XIII w. Przez wiele lat był ważnym ośrodkiem administracyjnym, wojskowym i mieszkalnym dla rycerzy. Obecnie w Toruniu znajdują się jedynie jego pozostałości, które są świadectwem dawnej potęgi i znaczenia miasta w czasach średniowiecza. Znajdziesz je w południowej części Starego Miasta.

Toruński osioł pręgierz
Toruński osiołek – postrach żołnierzy

Jeśli to dla Ciebie zbyt mało, inne wspaniałe miejsca w Toruniu to:

 • Galeria malarstwa – znajdziesz tam różne dzieła sztuki, średniowieczne i współczesne.
 • Punkt widokowy w Toruniu – zlokalizowany na szczycie Ratusza staromiejskiego. Stąd możesz podziwiać piękna panoramę miasta i zrobić wyjątkowe zdjęcia.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu – muzeum przechowuje i prezentuje różne zbiory, które są związane z historią, sztuką i tradycją regionu. Dodatkowo oferuje bogaty program edukacyjny i organizuje wiele wystaw.
 • Most Toruński – turyści niekiedy wybierają ten most jako jeden z punktów widokowych, które umożliwiają obserwację panoramy z lotu ptaka.
 • Kamienica pod gwiazdą – to jedna z najpiękniejszych kamienic, które zobaczysz w mieście. Wyróżnia się bogato zdobioną fasadą, a wnętrze zorganizowano tak, abyś móc zobaczyć w nim wystawy związane z historią budynku i całego miasta.
 • Manufaktura cukierków – kupisz w niej ręcznie robione słodycze i skorzystasz z pokazów lub weźmiesz udział w warsztatach.
 • Zwiedzanie okolic Torunia – region proponuje Ci jeszcze więcej. Okolice Torunia to bardzo malownicze krajobrazy i ciekawe atrakcje, np. Olenderski Park Etnograficzny, Ruiny zamku krzyżackiego w Małej Nieszawce czy Zamek Bierzgłowski.

Zobacz też

Scroll to Top